1.png
                                         2.png

MENÜ

A vevő tájékoztatásának fontossága!

 

• Mi a split klíma?

• Mi a mobil klíma?

• Mi az inverteres klíma?

• Mit kell figyelembe vennem?

• Tetőterek hűtése...

• Hol legyen az ablakklíma?

-Mi a split klíma?    A klímaberendezések típusai közül a split klíma elterjedése ugrott meg az utóbbi években. Az elnevezés jelentéséből adódóan két részből tevődik össze. Ezt fejezi ki a split szó, amelynek a jelentése: osztott. A szerkezet kül- és beltéri egységét 1 pár hőszigetelt rézcső köt össze. A split klíma rendkívül praktikus, hiszen bárhová felszerelhető, programozható és távirányíthatóak. Mivel a kompresszor a kültéri egységeben található, így a zajszintjük nulla. Új épületek esetében a rejtett elhelyezés is lehetséges, ami esztétikai szempontból sem zavaró. Ez a lehetőség a régi épületeknél már csak átalakítással oldható meg.A beltéri és kültéri egységeknek is vannak külön típusai. A beltéri egység legnépszerűbb típusa az oldalfali beltéri egység, további típusai pedig:• Mennyezeti/parapet: mennyezetre vagy padlóra állítva szerelhető. • Álmennyezeti kazettás: álmennyezetbe építhető. • Álmennyezeti légcsatornázható: a helyiségben csak elszívó és befúvó rácsok láthatóak ezek vannak összekötve légtechnikai idomokkal, csövekkel a hűtőtesttel.  Több helyiség hűtése is megoldható egy egységgel a kívánt hűtőteljesítményekhez a megfelelő egység kiválasztásával. A kültéri egységet a külső térben a szabadban helyezzük el. A két egységet egy szigetelt rézcső pár kapcsolja össze. A kültéri egység két típusa a mono split klíma, amelynél egy beltéri egységhez egy kültéri egység csatlakozik, illetve a multi split, amely akár 2, 3, vagy 4 beltéri egységgel is rendelkezhet.
-Mi a mobil klíma?    Mobil klíma előnyei és  hátrányaiMobil klímának nevezzük azokat a klímaberendezéseket, melyeket kényünk, kedvünk szerint szállíthatunk, mozgathatunk, egy gyors mozdulattal áttelepíthetünk egyik szobából a másikba. A szállítást megkönnyítendő gurulós talpakkal rendelkeznek, kialakításuk minden részében a mobilitást hordozzák.A mobil klímák könnyű és gyors szállíthatóságuk mellett veszélyekkel is rendelkezhetnek pénztárcánkra nézve. Vásárlás előtt alaposan győződjünk meg, milyen típusú és kialakítású mobil klímával kívánjuk komfortosabbá tenni otthonunkat.
Mobil klíma működéseA mobil klíma működése megegyezik a hagyományos, klímaberendezés működésével, ám a meleg oldalon jelentős eltérés van. A "kirakható kültéris" változatoknál a meleget a gép a külső, kültéri egységben elhelyezett kondenzátora segítségével adja le, ami megszokott módszer a már ismert split klímáknál. A vastag gégecsővel szerelt változatoknál viszont, a gép kondenzátora, ami a szobából elvont energiát hivatott leadni, a készüléken belül helyezkedik el. Erről a kondenzátorról egy belső ventillátor fújja le a meleg levegőt, a vastag gégecsövön keresztül, ki a szabadba. A kondenzátor hűtését a belső (!), szobából kiszívott, egyszer már lehűtött levegővel oldják meg, így a kiszívott levegő helyére a szoba nyílászáróinak résein, szellőzőn stb.. keresztül új kinti, nyári, meleg levegő kerülhet  be a helységbe.
Az ilyen elven működő mobil klímák, ugyan képesek ai hűtésre, hiszen a hűtési körfolyamat ugyanúgy lejátszódik bennük, összességében azonban mégsem tudnak olyan hatásfokot elérni, mint egy "split klíma" változat. 

-Mi az inverteres technológia?    Az inverter-technológia a klímatechnika hatalmas áttörésének tekinthető. Legkiemelkedőbb tulajdonsága az energiatakarékosság, de előnyei között sorakozik még például az alacsony zajszint, a szabályozható befújt levegő és a takarékos fűtés is.Mi is az az inverter?Röviden megfogalmazva egy fordulatszabályzó eszköz: képes arra, hogy szabályozza a berendezés üzemelési hatékonyságát. Az inverter egység a szoba előre beállított hőmérsékletre történő hűtéséhez vagy fűtéséhez szükséges teljesítmény alapján fokozatosan emeli a teljesítményt. Ezáltal – egy hagyományos készülékhez viszonyítva – akár feleakkora is lehet a készülék energiafogyasztása. Az inverter-technológia előnyei:1. Energiatakarékosság - Az inverteres készülékek átlagos fogyasztása 30-40 %-kal is kevesebb lehet, mint a hagyományos készülékeké. Bővebben 2. Kímélő indulás - Az inverteres készülékek indulásukkor nem terhelik le az elektromos hálózatot a hagyományos készülékekkel ellentétben. Bővebben 3. Alacsony zajszint - Az inverteres technológiával készült berendezések zajszintje a fordulatszabályozásnak köszönhetően jelentősen alacsonyabb, mint egy hagyományos készüléké. 4. Szabályozható a befújt levegő hőmérséklete - Az inverteres klímák – a fordulatszabályozásnak köszönhetően – szabályozott hőmérsékletet biztosítanak, így elkerülhető a kellemetlen huzathatás. Bővebben 5. Takarékos fűtés - Az inverteres készülékekkel nemcsak egyenletesen hűtheti, hanem fűtheti is a helyiséget, költséghatékonyan. Bővebben
További előnyök:• A kültéri és beltéri egység közötti távolság akár 30 méter is lehet, szemben a hagyományos készülékekkel, melyek egységei között maximum 10-15 méter lehet.• Inverteres klímák esetén alacsonyabb cseppvízmennyiségről beszélhetünk, és a gombásodás esélye is minimalizálódik.• Ha Ön komplett klímarendszert szeretne kiépíttetni – tehát egy kültéri egységhez több beltérit kapcsoltatni –, akkor a multi inverteres technológia előnyére válik, hiszen ha e mellett dönt, nem kell az összes beltéri egységet egyszerre bekapcsolva hagyniaMilyen szempontokat kell figyelembe venni, a berendezés kiválasztásánál?    A hűtésre kiválasztott helyiség légköbméterének ismerete még nem elég ahhoz, hogy eldöntsük, milyen fajta és mekkora teljesítményű berendezés szükséges. Fontosabb szempont a szoba alapterülete, tájolása, az átmelegedő ablakfelületek nagysága, és az hogy általában hányan tartózkodnak a helyiségben, s milyen hőtermelő berendezések működnek ott. A rosszul megválasztott készülék nem biztosítja az elvárt hőfokot, ami a berendezés folyamatos túlterhelését fogja kiváltani, ezáltal csökken az élettartama, viszont nő a villanyszámla.
-Hogyan ne hűtsük a tetőtereket?    A kánikulai hőség leginkább talán a tetőterekben élők szervezetét teszi próbára, ha az épületek nincsenek kellően védve a napsugárzástól. A tetőterek klimatizálására is sokféle megoldás létezik, ám tervezői tudás vagy tapasztalat hiányában a méregdrága, de rosszul kiválasztott és elhelyezett klímaberendezések több százezer forintos kárt jelenthetnek, s nem utolsó sorban hosszan tartó, makacs megfázást. A jól megtervezett rendszer úgy hűt, hogy észre sem vesszük, és nem is halljuk, egyszerűen csak fokozódik a komfortérzet. Gyakran hibás elgondolás, hogy a tetőteret egyetlen nagyobb teljesítményű klímaberendezéssel próbálják lehűteni, azonban a hideg csak a zárt tereket kezdi lehűteni, tehát a nyitva hagyott ajtó nem megoldás. Ha a lépcső nincs ajtóval lezárva, a hideg nagyobb fajsúlyánál fogva képes a legalsó szintig, adott esetben a pincéig „lefolyni”, így a berendezéstől két méterre lévő szobában nem lesz érezhető a hűtés, viszont az alsóbb helyiségekben sem, mert a hideg lefelé történő utazása során felmelegszik. Ha a teret érő külső hőterhelés nagyobb, mint a klíma teljesítménye, akkor csak a felmelegedés gyorsaságát tudjuk fékezni, hidegebb nem lesz a helyiségben. S mivel nem érezni a hideget, ezért a felhasználó a legnagyobb ventilátorfokozatra állítja a berendezést, ami még így sem hűti le a lakás, de erős huzatot csinál, s komoly egészségkárosító hatása lesz
-Hol használható az ablakklíma?    Egyszerű és kompakt megoldást kínál a kevésbé elterjedt ablakklíma, pedig a készülék telepítése és karbantartása nem igényel sok munkát. Bárhova be lehet építeni a készüléket, de a légáramlás szempontjából az ablak felső harmada az ideális, ám figyelembe kell venni a kezelhetőséget, illetve azt, hogy a készülék megfelelő rezségésszigetelt alapon legyen. A berendezés belső ventilátorra egy levegőszűrőn keresztül szívja be a levegőt, át egy elpárologtató hőcserélőn, majd visszavezeti a kifúvórácson keresztül a helyiségbe. A ventilátor általában több fokozatú, és a levegőszűrő is kapható pollenszűrős változatban. Tekintettel arra, hogy felépítése egyszerű, a berendezés csak bizonyos határokon belül használható, illetve csak behatárolt igényeket képes kielégíteni. Egy helyiségben 20-26 fokot képes tartani, nagyságának kiválasztása függ a helyiség fizikai méreteitől, a falak, ablakok méretétől, anyagától, a bent tartózkodó személyek számától. Az ablakklíma energetikai hatásfoka – vagyis a kinyert hűtőenergia/bevitt elektromos energia – a hűtőrendszerek között a legalacsonyabb, ezért az üzemeltetési költsége viszonylagosan magad, a beruházási költség viszont alacsony. Ezek a berendezések meglehetősen zajosak, ezért igazán csak irodák klimatizálásra alkalmasak.

Asztali nézet